O školi

O nama

Škola je otvorena 1905.god. bila je to jednorazredna, pučka škola, a njen prvi učitelj je bio Ivan Krešić. Odjeljenje je brojalo svega deset (10) učenika. Školovanje prve generacije je trajalo tri godine. Škola je imala jednu učionicu, učiteljski stan, šupu za drva i čatrnju za vodu. Ovakve škole su tada otvorene u Ljutom Docu, Rasnu i Kočerinu. Poslije prvog svjetskog rata škola je renovirana i proširena u dvorazrednu školu. Iz ovog vremena nemamo nikakvu dokumentaciju, jer su Talijani u vrijeme okupacije stanovali u školi, a svu dokumentaciju zapalili. Također nemamo nikakvu dokumentaciju između dva svjetska rata. Sigurno se zna da škola za vrijeme drugog svjetskog rata nije radila. Sa radom je počela tek 1948. godine. Od tada pa sve do 1952 god škola je bila četverorazredna.
Školske 1952./1953.godine uveden je prvi put i peti razred. Odjeljenje je brojalo 31 učenika. Sve predmete su predavali učitelji ove škole, a upravitelj je bio Mirko Savić. Prva osmogodišnja škola je započela tek 1956./1957.godine a osmi razred je završilo samo 18 učenika. Nema podataka o njihovom nastavljanju u srednje škole.  Sve nastavne predmete su predavali učitelji. Njihov upravitelj je bio Stanko Jurilj,
nastavnik hrvatskog jezika.
Rješenjem Općinske skupštine br. 531/62 od 08.08.1962.godine, centralnoj školi Kočerin pripojene su i područne četverorazredne škole: Ljubotići, Crne lokve, Podvranić, Privalj i Rujan. Škola je tada imala kolektiv od četiri nastavnika (njemački jezik, hrvatski jezik, povijest/zemljopis i biologija) i devet učitelja. Nastava se
izvodila u zadružnom domu, školskim prostorijama i dvije privatne prostorije.
1968. godine škola je uselila u novu školsku zgradu. Nova škola je napravljena iz fonda samodoprinosa građana općine Lištica za elektrifikaciju i školstvo. Iz istog fonda je nabavljen i namještaj za školu. Škola je brojala tada 628 učenika raspoređenih u sedamnaest odjeljenja. Nastavu je izvodio kolektiv od dvanaest nastavnika i devet učitelja.
U 11. mjesecu 1973. školu je posjetila prosvjetna inspekcija i naredila rješenjem br. 27/1 od 15.11.1973. godine  da škola mora voditi ŠKOLSKI LJETOPIS. Te godine centralna škola Kočerin je imala 28 odjeljenja od
prvog do osmog razreda sa 896 učenika. U područnim školama je bilo 12 odjeljenja. Kolektiv je brojao 21
nastavnika, 22 učitelja i 11 radnika za održavanje čistoće i administrativno-tehničke službe.Te godine nastava se izvodila u 13 učionica i dvije prostorije za tehničku kulturu. Škola je imala svoju biblioteku od 10000 knjiga. Iste godine škola je nabavila hidrofor i uvela vodu u školu iz zadružne čatrnje. U trećem mjesecu 1974. godine u školskom dvorištu je napravljena čatrnja za vodu, prebačen priključak u školsku zgradu, zasađene zimzelene sadnice oko škole i uz pomoć roditelja ograđeno školsko dvorište.
Sve podatke o razvoju škole za vrijeme od 1905. do 1948. dao je fra VOJO MIKULIĆ. OŠ Kočerin kao samostalna škola Na sjednici Općinskog vijeća Široki Brijeg održnoj 30.07.1999.godine, donešena je odluka da se Osnovna škola AUGUST ŠENOA dijeli na četiri osmorazredne škole i to:
1. Prva osnovna škola-Široki Brijeg u Širokom Brijegu
2. Druga osnovna škola-Široki Brijeg u Širokom Brijegu
3. Osnovna škola Kočerin u Kočerinu
4. Osnovna škola Biograci u Biogracima
Općinskom odlukom donešeno je da će OŠ Kočerin poslovati pod nazivom: Osnovna škola Kočerin u Kočerinu. Sjedište Škole je u Kočerinu bb. Osnivatelj škole je Općina Široki Brijeg. Djelatnost škole je 80102-osnovno obrazovanje.
Za ravnatelja škole je imenovan Slavko Sabljić, nastavnik povijesti i zemljopisa, koji je bio dužan prihvatiti
potrebnije dozvole za rad škole, te podnijeti prijave za upis škole u sudski registar. Ravnatelj je bio dužan osigurati pečat za rad škole. Pečat škole je okruglog oblika, standardnih dimenzija s grbom Županije
Zapadnohercegovačke u sredini pečata i horizontalno ispisanim tekstom po obodu pečata i to iznad grba.
Osnovna škola Kočerin je sa sjedištem u Kočerinu. Upisano područje ove škole pokriva područje naseljenih
mjesta: Kočerin, Rujan, Podvranić, Privalj, Ljubotići i Crne Lokve.
Nastava se izvodi u sljedećim školama:
– Kočerin-Osnovna škola
– Područne škole: Rujan, Podvranić, Privalj, Ljubotići i Crne Lokve.
Nastava u centralnoj školi izvodit će se od 1. do 8. razreda, a u područnim školama od 1. do 4. razreda.
Osnovna škola Kočerin je 06.09.1999. god. počela djelovati kao samostalna ustanova.

Oš Kočerin danas

Oš Kočerin danas broji oko 300 učenika. Iako ih je malo,trude se postići što bolje uspjehe. Ravnatelj škole je Željko Slišković. Osnovna škola Kočerin je u 2016. godini, od lipnja do rujna, prošla kroz proces obnove. Tijekom ljetnog raspusta u centralnoj školi Kočerin izvršeni su radovi na obnovi fasade, izmjeni otvora te je obavljena potpuna rekonstrukcija sanitarnog čvora. Rekonstrukcija sanitarnog čvora je izvršena uz veliku pomoć gradskih vlasti Širokog Brijega a obnovu fasade sufinancirali su Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša ŽZH i UNDP-i.Područne škole Ljubotići i Podvranić, također su prošle proces obnove fasade i izmjene otvora, uz financijsku pomoć grada Širokog Brijega. Dvorana za tjelesni odgoj u centralnoj školi je također opremljena novim sredstvima. Uređena je i učionica za izvođenje nastave stranih jezika, ali i za potrebe nastave ostalih predmeta. U učionici središnje škole se nalaze projektor, računalo i ostala pomagala, što doprinosi boljem i učinkovitijem izvođenju nastave.
U obnovu škole je uneseno mnogo truda. Nadamo se da će učenici i djelatnici škole to znati cijeniti, te da će znati čuvati školsku imovinu. Učenicima je jako važan poticaj,te se naši nastavnici trude da im pojasne gradivo na najlakši način. Naši učenici osim u školskim uspjesima,aktivni su i van škole. Učenici osvajaju brojne nagrade,te time osvjetljavaju obraz naše Oš Kočerin. Mnogi učenici treniraju razne sportove,te je u našoj školi aktivna sekcija koju je pokrenuo Taekwondo klub Poskok iz Posušja. Trener Petar Boban se trudi da sa našim učenicima vježba razne vještine. U školi su aktivne mnoge sekcije u kojima sudjeluju učenici predmetne nastave. A to su:
-LIKOVNA SEKCIJA
-CIVITAS
-GLAZBENA SEKCIJA
-MATEMATIČKA SEKCIJA
-NOGOMETNA SEKCIJA
-STOLNOTENISKA SEKCIJA
-DRAMSKA SEKCIJA
-RECITATORSKO-LITERARNA SEKCIJA
-MLADI GERMANISTI I ANGLISTI
-EKOLOŠKA SEKCIJA
-INFORMATIČKA SEKCIJA
-PROMETNA SEKCIJA
-NOVINARSKA SEKCIJA
Također i učenici razredne nastave imaju sekcije i natjecanja iz matematike te recitatorsko-literarnog dijela.
Tako naši najmlađi razvijaju vještine. Svake godine se u našoj školi održavaju priredbe,pa tako naši učenici mogu pokazati svoje vještine i pokazati se u najboljem svijetlu. Svi se nestrpljivo pripremaju jer većina njih od malih nogu priželjkuje svoj prvi nastup.